Залежність від Інтернету: актуальне питання сучасності!

З кожним роком кількість користувачів всесвітньої мережі неухильно зростає. Інтернет-технології вже стали невід’ємною частиною життя сучасного суспільства. Нікого не дивує те, що в 3 роки малюки самостійно дивляться мультики на YouTube, а першокласники шукають необхідну інформацію за допомогою Google. Період пандемії лише збільшив час проведення дітей в мережі Інтернет та соціальних мережах.

Як же ж уникнути залежності в учнів та які небезпеки очікують дітей по той бік екрану?

Навіщо дітям Інтернет?

Серед основних потреб, що спонукають дітей перебувати в кіберпросторі, є:

1. Пошук інформації – в Інтернеті можна знайти практично все (відповіді на шкільні завдання, новини, ресурси для хобі).

2. Розваги– у віртуальному просторі діти грають в онлайн-ігри, слухають музику, дивляться фільми й відеоролики.

3. Спілкування – ця потреба яскраво проявляється в підлітковому віці: діти знайомляться й шукають нових друзів у соціальних мережах, чатах, беруть участь у дискусіях і віртуальних форумах.

До того ж, на сьогоднішній день Інтернет став потужним засобом навчання. Мережеві освітні ресурси допомагають дітям прискорити й оптимізувати навчальний процес, підвищують його якість завдяки максимальній структурованості та цікавій формі викладення матеріалу.

З якими небезпечними речами стикаються діти в Інтернеті? Серед безлічі загроз фахівці в області безпеки в онлайн-просторі відзначають такі як: порнографія; пропаганда насильства й наркотиків; реклама тютюну й алкоголю; нецензурні тексти; віруси; спам; онлайн-шахрайство; збирання та розголошення приватної інформації; небезпечні контакти; кіберпереслідування; погрози;

Хто має навчати дітей безпечно та правильно користуватися Інтернетом? Саме в родині закладаються основи поведінки дитини в світі, й віртуальний простір не має бути винятком. Батькам варто приділяти серйозну увагу онлайн-вихованню дітей й підвищенню їхньої обізнаності про загрози інформаційного середовища.

При надмірному захопленні Інтернетом чи онлайн-іграми батькам варто знайти альтернативу віртуальним інтересам дитини (гуртки, хобі, догляд за домашніми улюбленцями тощо) й перемкнути її увагу на досягнення успіхів у реальному житті.

Як захистити дитину в Інтернет-просторі?

1. Створити спеціальне робоче середовище для дитини. Комп’ютер найкраще розмістити в загальній кімнаті, щоб дитина "не залишалася наодинці" з Інтернетом та змогла, в разі потреби, запитати вашої поради.

2. Для того, щоб діти не стали залежними від комп’ютера, варто обмежувати їхнє перебування у віртуальному світі за допомогою звичайного таймера. Але заздалегідь обговоріть з дитиною тривалість перебування в Інтернеті, щоб уникнути можливих конфліктних ситуацій. (Існують часові норми перебування за комп’ютером для дітей різного віку, визначені Міністерством охорони здоров’я України. Згідно з ними неперервне перебування за комп’ютером упродовж доби не повинно перевищувати:10 хв для 1-2 класу;15 хв для 3-5 класу;20 хв для 6-7 класу;30 хв для 8-10 класу)

3. Використовуйте технічні засоби захисту: функції батьківського контролю в операційній системі; антивірус; спамфільтр.

4. Створіть «Сімейні Інтернет-правила» та роз’ясніть причини необхідності їх дотримання. Якщо ви зацікавлені в тому, аби ваша дитина навчалася не на власних помилках, частіше обговорюйте теми, пов’язані з віртуальним світом.

5. Навчайте дітей критично ставитися до інформації в Інтернеті та не повідомляти конфіденційні дані.

6. Поясніть небезпеку безкоштовного публічного Wi-Fi (ці мережі можуть робити доступними дані вашого пристрою) та розмов з незнайомцями в мережі.

7. Цікавтеся віртуальним життям вашої дитини та не ігноруйте питання, що від неї надходять. Привчайте дитину ділитися з вами враженнями про відвідування Інтернету та розповідати про те, що викликало в неї хвилювання.

Які існують рекомендації щодо перебування в Інтернеті для дітей різних вікових груп?

Якщо вашій дитині від 5 до 7 років, пам’ятайте, що:

1. Провідною діяльністю дошкільників є гра. Саме тому діти дуже люблять грати, зокрема, в онлайн-ігри. Та батькам слід контролювати, аби частка розважальних ігор в онлайн-просторі не перевищувала розвивальні та навчальні.

2. Цей віковий період є найважливішим для вивчення правил поведінкив мережі. При цьому потрібно розуміти, що, незважаючи на знання певних правил, діти можуть порушувати їх, тому необхідність батьківського контролю для дітей дошкільного віку дуже висока.

3. Маленькі діти повинні "виходити в Інтернет" лише під наглядом дорослих ще й тому, що їм потрібна допомога в навігації під час пошуку сайтів.

Якщо вашій дитині від 8 до 10 років, пам’ятайте, що:

1. Діти цього віку прагнуть самостійно досліджувати навколишній світ, задовольняючи інтерес до пізнання, зокрема й за допомогою Інтернету.

2. Враховуючи вік дитини, контроль за її діяльністю в глобальній мережі має бути досить високим.

3. У цьому віці дитина легше засвоює складний навчальний матеріал. Допомогти тут може використання навчальних і розвиваючих онлайн-завдань.

Якщо вашій дитині від 11 до 14 років, пам’ятайте, що:

1. Мотивами, які домінують у поведінці дітей молодшого підліткового віку, є: прагнення самостійності та визнання друзів, розширення власних прав, бажання зайняти гідне місце в групі однолітків.

2. У даний період особливу зацікавленість викликають інтернет-ресурси, що дають змогу підлітку спілкуватися з реальними та віртуальними знайомими. Поясніть, що в Інтернеті, крім звичайних людей, можуть знаходитися авантюристи та злочинці, які здатні використати особисті дані для злочинних дій; спонукайте дитину розповідати вам про своїх знайомих в мережі та обговорюйте з нею питання, що її зацікавили.

3. Діти 11-14 років вже прагнуть самостійності, тому дуже важливо навчити їх комп’ютерній грамотності, адже вони можуть користуватися Інтернетом у школі чи в друзів, де зовнішній контроль відсутній.

4. Необхідно розвивати внутрішній контроль дитини й привчати її до відповідальної поведінки в онлайн-просторі з метою особистої безпеки.

За словами американської дослідниці, що займається питаннями безпеки дітей в Інтернеті, кращий фільтр, який може дійсно захистити в мережі та розв’язати багато інших проблем, — в голові в самої дитини, а дорослим лише потрібно допомогти налаштувати його.

5. Надто суворе контролювання з боку дорослих може викликати негативну реакцію дитини й стати причиною приховування нею діяльності в глобальній мережі.

Тому одна з найважливіших умов безпеки дитини в Інтернеті – довіра між нею та батьками. Якщо її сформовано й дитина знає, що можна з будь-яким запитанням та проблемою звернутися до мами або тата, вона не шукатиме інформацію деінде.

Звісно, загрози, які постають перед дітьми при підключенні до всесвітньої мережі, є серйозними, але було б недоцільним повністю заборонити дітям вихід в Інтернет.

Батькам варто пам’ятати, що онлайн-простір є цінним ресурсом із великою кількістю захоплюючої та навчальної інформації для розвитку дитини. А для того, щоб перебування наших дітей в мережі Інтернет було безпечним, ми маємо ознайомити їх з можливими ризиками й забезпечити необхідний захист.

Як уникнути шахрайства в інтернеті?

Видаляйте відразу ж всі листи підозрілого змісту, не здумайте відкривати файли з невідомих джерел. Ігноруйте всі пропозиції легкого заробітку, нікому не висилайте свої паролі, не переходьте за підозрілими посиланнями.

Як уникнути втручання в особисті дані?

1. Використовуйте тільки складні паролі, що складаються з складного набору цифр, букв і символів. Для кожного випадку призначайте свій, оригінальний.

2. Виходячи в мережу з місць загального користування, будьте акуратні й обережні. Це ж стосується і використання проксі-серверів. Бажано не проводити ніяких банківських та інших подібних операцій з таких місць.

Як уникнути небажаної інформації?

Небажано відвідувати сайти для дорослих або подібні їм ресурси. Велика ймовірність підхопити вірусів.

Як уникнути зараження комп'ютера?

Слідкуйте за інтернет-трафіком, навіть якщо він безлімітний. Якщо він без особливої причини значно збільшився, це може бути ознакою активності вірусу. Якщо будете дотримуватися цих мінімальні правила безпеки в мережі інтернет, то уникнете багатьох проблем. Це, звичайно, далеко не все. Небезпек стільки, що не можна про них забувати ні на хвилину.

Як уникнути інтернет залежності в дитини?

Підвищуйте власну комп'ютерну та інтернет-обізнаність. Опановуйте Інтернет разом із дитиною. Станьте другом дитині у соціальній мережі, або попросіть близьких знайомих зробити це. Встановіть «Батьківський контроль». Регулярно оновлюйте антивірус. Створіть територію безпечного Інтернету. Використовуйте поновлюваний перелік безпечних для дитини сайтів.

Як уникнути онлайн насильства?

Зверніть увагу на групи у соцмережах та телеграм канали, на які підписані ваші діти. Вони завжди в більшому мейнстримі, ніж ви. Тому про "Синіх китів", "групи смерті" та подібні страшні пабліки, які схиляють до нанесення власноруч каліцтв або заподіяння болю, а то й до самогубств, ваша дитина дізнається першою.

Як уникнути розходження між дійсним і тим, що знаходиться за екраном?

Поясніть, що люди в чатах не завжди ті, за кого себе видають, і в реальному житті можуть сильно відрізнятися від тих , якими вони здаються в інтернеті. Попередьте, що якщо дитина все ж таки зважиться на зустріч, то нехай призначає її у громадському місці і обов’язково попередить батьків. Краще, якщо ви поїдете разом.

Для допомоги батькам компанія EdPro спільно з командою Nravo Kids презентує українську версію навчального посібника для батьків: «Клан Клік-Клац. Виховання дітей у цифрову еру». У посібнику піднімаються важливі питання: Коли дозволяти дітям користуватися Інтернетом та мобільними пристроями? Які обмеження доцільно встановлювати? Як оберігати школярів від небажаного онлайн-контенту? Як діяти, якщо дитина потрапила у небезпечну або неприємну ситуацію у мережі? Як балансувати між дисципліною та довірливими, відвертими стосунками з власними дітьми? Як зробити так, щоб дитина змогла якнайповніше користуватися можливостями сучасного світу та, водночас, не узалежнилася від пристроїв та ґаджетів? Як уникнути ігрозалежності? Як дати раду кібербулінгу? Рекомендуємо до перегляду використання посібник. Завантажити його можна під цією статтею.

Увага!

Мережа Інтернет поряд із корисним несе в собі багато небезпек, про які батьки та діти можуть навіть не здогадуватися. Поширення небезпечних ігор та челенджів періодично спалахує із новою силою, що в результаті призводить до збільшення кількості спроб самогубства серед учнівської молоді. У зв’язку із цим, ми просимо батьків звертати увагу на поведінку ваших дітей.

Небезпека в Інтернеті більша, ніж здається. Діти можуть не розуміти наслідків своїх дій, можуть вважати розвагою те, що призводить до катастрофічних наслідків.

- Поговоріть зі своїми дітьми про небезпеку онлайн!

- Нагадайте дітям про важливі правила користування Інтернетом і соціальними мережами.

- Не спілкуватися з незнайомцями

- Не повторювати дії, які пропонуються в Мережі

- Поясніть, що «розваги» онлайн несуть небезпечні, а часом - невідворотні наслідки в реальному житті!

Зверніть увагу на рекомендації, які допоможуть убезпечити вашу дитину від потрапляння у небезпечні ситуації:

- приділяйте більше уваги психологічному стану дитини, звертайте увагу на часті зміни настрою, замкненість або навпаки підвищену збудливість, надмірний сон або безсоння, та будь-які ознаки, які вам здаються нехарактерними для вашої дитини;

- перевіряйте шкірні покриви дитини на наявність пошкоджень;

- перевіряйте облікові записи (аккаунти) дитини в соціальних мережах та групи до яких входить аккаунт. Перевіряйте вміст спілкування у приватних чатах (але робіть це не насильно, а пояснюючи дитині навіщо це потрібно і яка небезпека криється в соціальних мережах);

- звертайте увагу на коло спілкування вашої дитини;

- намагайтеся займати вільний час дитини спортивними та творчими гуртками;

- обов’язково контролюйте те, які фото- та відеоматеріали знаходяться в гаджетах вашої дитини;

- за можливості встановіть «батьківський контроль» на всіх гаджетах дитини.

Якщо ви помітили зміни у поведінці вашої дитини зверніться до психологічної служби школи або на Національну гарячу лінію для дітей та молоді 116 111 (з мобільного) де вам нададуть необхідну консультативну допомогу.

Як і у реальному світі, так і у світі Інтернет-мережі нас очікує безліч небезпек. Часто нам тяжко протистояти цим небезпекам і вони роблять наше життя нестерпним. Саме тому, у 2004 році за сприяння організації Insafe щорічно, у другий день другого тижня лютого у світі відзначається День безпечного Інтернету (Safer Internet Day) під гаслом «Разом для найкращого Інтернету».

Метою Дня безпеки в Інтернеті є поширення знань про безпечне, відповідальне і позитивне використання цифрових технологій для дітей та молоді.

Для того, щоб навчитися це робити, пропонуємо рекомендації, яких необхідно дотримуватися при «подорожах» інтернет-ресурсами та активному користуванні Мережею.

1. Поводьтеся чемно і ніколи не ображайте інших!

2. Не зустрічайся із незнайомими он-лайн друзями особисто!

3. Уважно поводьтеся з паролями: використовуйте складні паролі, не користуйтесь одним паролем для всіх акаунтів, періодично змінюйте паролі, при можливості використовуйте двофакторну автентифікацію.

4. Уважно відносьтесь до посилань в повідомленнях в соціальних мережах та у інших месенджерах.

5. Встановіть антивірус одразу після встановлення операційної системи і постійно його оновлюйте.

6. По можливості не робіть он-лайн покупки в незнайомих і маловідомих магазинах. При покупці дивіться на відгуки та рейтинг продавців.

7. Періодично робіть резервне копіювання важливої інформації.

8. Нікому і ніколи не повідомляйте персональні дані.

9. Періодично перевіряйте Ваші мобільні пристрої на предмет додаткових програм, можливо Ви помітите незнайомі іконки на головному екрані чи в меню смартфона.

10. Виберіть правильно ім'я користувача й перевірте, щоб воно не відображало жодної особистої інформації про вас.

11. Правил культурної поведінки треба дотримувати не тільки в реальному житті, але й тоді, коли знаходитеся за комп'ютером.

12. Поважайте чужу власність в он-лайні. Створення незаконних копій творів інших людей: музики, відеоігор, програм — це все одно, що крадіжка товару в магазині.

Посібник з цифрового громадянства й безпеки

Виховання дітей у цифрову еру

Кiлькiсть переглядiв: 151

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.